,,Nie, nie dla wiedzy podróżujemy. Nie po to też podróżujemy, by na chwilę z codziennych trosk się wyrwać i o kłopotach zapomnieć [...] Nie, nie żądza wiedzy nas gna ani ochota ucieczki, ale ciekawość, a ciekawość jak się zdaje, jest osobnym popędem, do innych niesprowadzalnym.” Leszek Kołakowski — Mini wykłady o maxi sprawach

niedziela, 17 lipca 2011

Postcrossing!

Tak jak obiecałam piszę o mojej nowej zdobyczy związanej z podróżami. Mianowicie Postcrossing. Jest to strona gdzie możemy wymieniać się kartkami pocztowymi z ludźmi z całego świata. Wystarczy tylko założyć konto, podać swój prawdziwy adres, i wylosować pierwszych pięć adresów na tym portalu. Tak, to nie my sami wybieramy do kogo chcemy pisać, tylko system losuje nam jedną, z tysięcy, a może i milionów osób. Początkowo, jak już wcześniej wspomniałam, możemy wylosować 5 adresów, za każde kolejne 20 osób do których wyślemy kartki dostajemy bonus w postaci zwiększenia liczby losowanych adresów, o jedną. Tak więc, jak ktoś dopiero zaczyna, może maksymalnie wysłać jednorazowo pięć kartek, po czasie gdy już wyśle ich 20 może wysyłać jednorazowo 6 kartek, potem 40 i może wysyłać 7 i tak dalej, i tak dalej. I dopóki kartka nie zostanie zarejestrowana przez naszego adresata nie będziemy mogli wylosować nowego adresu.
Samo prowadzenie konta na portalu jest bezpłatne, jednak trzeba się liczyć z tym, że musimy mieć pieniądze na kupno kartek i znaczków. To od nas zależy czy wyślemy kartkę normalnie czy priorytetem. Osobiście preferuję ten drugi sposób, może i droższy ale kartki dochodzą szybciej. A z naszą pocztą polską nie trudno o ślimacze tempo.
A co na kartce? Na kartce możecie wszystko, zostawić swój adres, narysować coś, opowiedzieć o swojej rodzinie, o sobie samym, o podróży, którą przeżyliście, marzeniach, czy o tym, że właśnie skończyliście myć naczynia, jeśli jednak nie macie na nic pomysłu możecie napisać zwykłe "Happy Postrcrossing!". Tylko jedna rzecz musi się koniecznie pojawić na Waszej kartce, specjalny kod, który składa się z dwóch liter(które są skrótem od danego kraju), myślnika i kilku cyfr(cyfry zależą od ilości kartek wysłanych w danym kraju), tak więc u nas w Polsce będzie to wyglądało w ten sposób: "PL-5638". Oczywiście numer ten jest wymyślony i już dawno wykorzystany, gdyż jak ja ostatnio wysyłałam kartkę to nasze państwo miało już na koncie 233569 kartek.
Po co zapisywać ten kod? Jest on niezbędny, gdy nasz adresat otrzyma kartkę i będzie chciał zarejestrować ją na stronie. My musimy zrobić dokładnie to samo z naszą kartką, którą otrzymamy od kogoś innego. Wtedy taki nadawca jest pewien, że jego kartka dotarła i może spać spokojnie;) Zapomniałam dodać, że kod dostajemy automatycznie łącznie z adresem przy losowaniu.
Niektórzy z nas mają pewne preferencje, jakie kartki by chcieli otrzymywać, z wizerunkiem kota, albo z ulubionym muzykiem. Oczywiście żaden użytkownik nie musi bezwzględnie przestrzegać tego, gdyż jest to tylko prośba, która ma nam ułatwić wybór kartki w sklepie, a nie nakaz. Tak więc, jeśli ktoś by chciał kartkę z wizerunkiem  rakiety kosmicznej, a Wy byście nie mieli dostępu do takowej, wtedy wysyłacie taką jaką możecie wysłać. Zapewniam Was, że nikt nie będzie ani zły ani smutny z tego powodu. A gdzie umieszczamy takie informacje? Od tego jest nasz profil na tym portalu (adres możecie znaleźć w linkach). Na profilu, po za preferencjami co do kartki, możemy również opisać samych siebie, umieścić: datę urodzenia, w jakich językach możemy się porozumiewać, swoją stronę internetową oraz zdjęcie czy inny avatar. Po za tym na naszym profilu zawarte są takie informacje jak: od jak dawna jesteśmy użytkownikami postcrossing, ile kartek wysłaliśmy, a ile dostaliśmy, dystans w kilometrach jaki pokonała nasza wysłana kartka, oraz kiedy ostatni raz byliśmy zalogowani.
Możemy też przejść do podstrony gdzie mamy skany czy zdjęcia naszych kartek, które wysłaliśmy albo, które dostaliśmy od kogoś, o ile, oczywiście, je zeskanujemy/zrobimy zdjęcie i prześlemy na portal. Istnieją również statystyki kartek wysłanych i otrzymanych, i lista krajów, umieszczonych w tabeli, gdzie możemy odczytać ile kartek wysłaliśmy do danego kraju, ile z tego kraju otrzymaliśmy i ile każda z kartek "szła" do swojego celu.
Możemy również zaznaczyć, że chcemy wymieniać z kimś kartki dłużej, niż tylko wysłać jedną pojedynczą. W takim wypadku zaznaczamy to na profilu i wysyłając do kogoś kartkę zapisujemy swój adres. Nie daje nam to 100% gwarancji, że ta osoba odpisze, ale można na to liczyć^^
Dla przykładu możecie zobaczyć mój profil KLIK .
Mam nadzieję, że będzie nas coraz więcej, zapaleńców, którzy lubią podróżować w każdy możliwy sposób, nawet w formie kartek pocztowych. Jeśli wiecie, że nie będziecie mieli pieniędzy czy czasu aby wysyłać kartki, nie losujcie osób, bo one będą czekały, a w tym czasie będzie ktoś Was losował, i też musicie wpisać ich kody na stronę. Niby niewiele, a jednak okazuje się, że są i tacy co tak właśnie "oszukują".
Od dziś będę tu umieszczać wszystkie kartki, które dostanę lub wyślę oraz w skrócie opisywać kto jest moim korespondentem. Ponieważ już mam kilka kartek na swoim koncie umieszczę do nich miniaturki i kraj z jakiego przyszły. Nie rozwodząc się bardziej nad nimi.
Wilhelm z Niemiec.

Eddy z Francji.

Susannah z Kanady

Silke z Niemiec

Ans z Holandii 

Satomi z Japonii

Sretlana z Ukrainy

Neus z Hiszpanii 

Irina z Rosji 

Nadine z Niemiec

Renato z Włoch

Fanny z Belgii

Dasha i Danila z Rosji

Stefan z Niemiec

Linda z Holandii 

YungYa z Tajwanu 

Anita z Finlandii

Atie z Holandii

Isabella z Niemiec.

Marie-Paule z Belgii

Michael z USA

Helen z Belgii

Earczune(?) z Wielkiej Brytanii

1 komentarz: